הכל אודות במות לאירועים

מה דרוש על מנת להפיק אירוע? התשובה הפשוטה והמובנית מאליה היא שלא מעט דברים. המאמר הנוכחי מתייחס לפריט חובה באינספור סוגים אירועים, בין אם משפחתיים ובין אם עסקיים. הפריט הזה הוא במה לאירועים, שמאפשרת להציג על גביה הופעות, הרצאות או אפילו לשמש חלק אינטגרלי מהטקס המאפיין חלק מהאירועים האלה.
מה שחשוב לזכור הוא שניתן למצוא כיום דגמים שונים של במות, הנבדלים ביניהם בשורה ארוכה של פרמטרים. אנחנו נתייחס כאן לאחד הדגמים המוצלחים ביותר שיש – במת הפיגום / במת לייאר, המכונה לעיתים גם "במת לייר".

ראשית: מדוע צריך במות?

במה לאירועים, כאמור, היא בגדר חובה בכל אירוע שמעוניין ליצור ספקטל כלשהו עבור המשתתפים בו או האורחים שלו. כאשר יש צורך באירוע הדורש הבלטה והגבהה, אליו ינוקזו המבטים של כל המשתתפים, במה היא למעשה הפתרון היחידי. לא ניתן לחשוב על הופעה מוזיקלית, מופע ריקוד או אפילו הרצאה מבלי שדואגים מבעוד מועד לבמה, שמצידה צריכה להיות איכותית ולשלב בצורה מיטבית בין הפן הפונקציונלי שלה לבין זה האסתטי.

הצטיידות בבמה לאירוע הספציפי מהווה, כתוצאה מכך, פרמטר שמשפיע בצורה ניכרת על הצלחת האירוע. העובדה שניתן למצוא כיום במות המגיעות בעיצובים שונים תורמת בוודאי לאנשים שמתבססים עליהן, שיודעים כי הבמות יכולות למשוך אליהן את כל תשומת הלב החיובית מצידם של האורחים – בלי קשר למופע המתקיים עליהן. את הבמות, אפילו המורכבות ביותר להרכבה, ניתן להקים תוך פרקי זמן מינימליים, כאשר התפתחות הטכנולוגיה המשמשת בתחום הפכה את התמונה לפשוטה הרבה יותר ביחס לעבר.

הסוגים העיקריים של במות

במות לאירועים נהוג לחלק לשני סוגים עיקריים. הסוג הראשון הוא במות הפודיומים, הבמות המסורתיות יותר שניתן למצוא במגוון צורות. הבמות, בצורה הבסיסית שלהן, עשויות לרב מיחידות של 122X244 סנטימטרים, או לחילופין במידות של 120X240 (במות "עגולות"). בשנים האחרונות אנחנו עדים לשינוי בישראל, במסגרתו עוברים לבמות העשויות פרופילים של 50X25 מילימטרים, כאשר כל מטר רבוע יכול לשאת עומס של 750 קילוגרם – זאת בהתאם לדרוש בתקן הישראלי בתחום. הפרופילים ה"מסורתיים" יותר (40X20 ס"מ) מסוגלים לשאת עומסים קטנים הרבה יותר, ולכן משמשים יותר לריצוף מאשר כבמות לאירועים.

אם מתבססים על במות הפודיומים, נדרש לשים דגש על התחזוקה של הבמה ועל הימצאותן של "אוזניים", המחברות ומקשרות בין פודיומים הסמוכים זה לזה. הבדיקה נעשית בפועל על ידי מהנדס, שבוחן שהרגליים ואלמנטי הייצוב של הבמה קיימים ומתפקדים היטב. בכל מקרה, במות הפודיומים אידיאליות לשימוש כבמות בגבהים נמוכים יחסית, או לחלופין לפילוס של הפרשים בגובה. אם קיים צורך בבמות גבוהות יותר, יש להתבסס על הסוג השני, במות לאייר – במות חדישות הנחשבות למילה האחרונה בתחום.

במות לאייר עשו "עלייה" לישראל לפני מספר שנים ומורכבת משילוב של מוטות בכיוונים שונים – אופקיים, אנכיים ואלכסוניים – אשר ביניהם מחברים המבטיחים שהבמה תהיה החזקה ביותר האפשרית ותעמוד גם בעומסים כבירים. הבמות כוללות רגל טלסקופית, שמאפשרת התמודדות ראויה עם תנאי השטח המורכבים ביותר. במות לאייר מחייבות התקנה של משקולות, שייצבו את העומסים הנוצרים מהרוח ושמסכנים את עצם קיומה של הבמה. תכנון הבמה צריך להיות מוקפד, כדי להתמודד עם העומסים האדירים שעשויים לקבל האלמנטים השונים בבמה. את המשקולות חשוב להרכיב בשלבי התכנון של הבמה והאירוע, ולו מכיוון שלאחר מכן מדובר במלאכה מורכבת יותר ולעיתים אף בלתי אפשרית.

הבמה שמשנה את חוקי המשחק בתחום – במת לייר

במת הלייאר (או לייר) נחשבת לאחת המובילות בתחום הבמות. זוהי במה חדשה ואיכותית במיוחד, שמתאימה להופעות בסדר גודל משמעותי, אשר שמצריכות במה חזקה שמסוגלת לשאת על גביה משקל גבוה. בדומה לבמות אחרות המשתייכות לקבוצה זו, הבמה מתאימה לאירועים גדולים יחסית בהם יש צורך בבמות גדולות, אשר מאחוריהן קיר גב.

חלק ניכר מבמות לייאר הן מודולאריות, כלומר, ניתן לשנות בהן לא מעט אלמנטים על פי הצרכים הספציפיים של הלקוחות, כשבחלק מהדגמים השינוי אפשרי גם במהלך האירוע עצמו. הבמות מאופיינות בהתקנה פשוטה ומהירה באופן יחסי (גם אם ברור שיש צורך בחברה מקצועית הפועלת בתחום), במראה יוקרתי ומרשים ובשימוש בחומרים גלם חזקים ועמידים, שמציעים למארגנים שקט נפשי לכל אורך האירוע.

כאשר פונים לחברה המספקת את הבמה הזו, חשוב לראות שהיא אכן מנוסה בתחום: מומלץ להעדיף חברות שסיפקו והקימו במות לא מעט פעמים, רצוי עבור אירועים בסדר גודל דומה יחסית. יש לתאם עם החברה את כל היבטי התהליך, לרבות מועד ההקמה, הנתונים הטכניים של הבמה (גודל, גובה וכדומה), ההיבטים התפעוליים, התוספות לבמה ועוד.